50 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz
  • 12 Eylül Yargısından Yansımalar | 3. Baskı

12 Eylül Yargısından Yansımalar | 3. Baskı

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Barkod:          978-605-2356-88-3
  • Yazar:              Mustafa Özer
  • Yayın Tarihi: 2023
  • Sayfa Sayısı: 330
  • Baskı Sayısı: 3
  • Dil:                   Türkçe
  • Stok:               1
  • 240,00₺

  

Türkiye şiddet sarmalına battıkça, devletin silahlı güçlerinin rutin dışına çıkmaları olağan kabul edilir hale gelmişti. Geçici yasak bölgeler, bölge insanını yıldıracak uygulamalar, sokağa çıkma yasakları, insanları faşizan yöntemlerle aşağılayan zorbaların yarattığı utanç verici sahneler.

Zaman geldi kırsal alanda yoksul Kürt insanının gıda maddeleri (tuz, un, şeker gibi) biribirine karıştırıldı, zaman geldi alınan gıda maddelerinin bir kısmının örgüt militanlarına verilmesi gerekçesiyle gıda ambargosu uygulandı, zaman geldi kırsal alandan kentte gelip gitmeler kayıt altına alındı, zamanında dönmeyenlere insanlık dışı baskı ve işkenceler uygulandı.

.....

‘Aslında Kürt denen bir varlığın olmadığı, kendilerini Kürt sananların aslında öz be öz Türk soyundan gelen Dağ Türkleri olduğu’ düşüncesi hâkimdi. 

.....

Osmanlı yönetimi dâhil yüzyıllardır birlikte yaşayan ve kardeş halk olarak gördüğünü söyleyen en üst kademedeki yöneticilerin aşağıdaki beyanları, yıllar boyunca Kürtler hakkında ne emeller beslendiğini açıkça ortaya koymaktadır.

“Kürde fırsat verme ya Rab, dehre sultan olmasın.

Ayağını cank sıksın, asla iflah olmasın.

Vur sopayı al ekmeğini, karnı bile doymasın.

Ol çeşmeden gavur içsin, Kürde nasip olmasın.”

Osmanlı Padişahı / Yavuz Sultan Selim

“Eğer ıslah kabul etmez Türk Dağ Halkı (Kürtler kast ediliyor) uslu durmaz ise, kasaba ve köylerini bombalamakta ve yakmakta asla tereddüt edilmeyecektir. O kadar kan dökülecektir ki, kendileri ve ülkeleri bu kanda boğulacaktır.”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı / Cemal Gürsel

“Bu memleketin efendileri yalnızca Türklerdir. Türkler dışındakilerin tek bir hakkı vardır, o da Türklere hizmet etmektir.”

Adalet Bakanı / Mahmut Esat Bozkurt

1925 Şeyh Sait Başkaldırısı ile Şark Islahat Kanunu, 1937 Seyit Rıza Hareketi ile Zorunlu İskan Kanunu, 1984 PKK hareketini bitirmek adına parlamentodan ekonomik iyileştirme paketleri ile ve Kürt Sorununda netice alabileceklerini, Kürt özgürlük hareketini bitirebileceklerini hep düşünegeldiler. Bu düşünce halen de devam edegelmektedir...

Av. Mustafa ÖZERAv. Mustafa ÖZER, 9 Nisan 1948 tarihinde Urfa/Siverek’te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ocak 1981’den itibaren Diyarbakır’da serbest avukatlık yapmaktadır. Yoğun olarak Ceza Hukuku ve İnsan Hakları alanında çalışmakta, ayrıca 1998 yılından itibaren stajyer avukatlara Meslek İçi Eğitim alanında seminerler vermektedir. 1981 ile 1988 yılları arasında dört dönem Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu’nun çeşitli kademelerinde görev almış, 1998-2002 yılları arasında ise, iki dönem Baro Başkanlığı yapmıştır. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nde yöneticilik (1988-1990), Halkın Emek Partisi İl Başkanlığı, Demokratik Toplum Partisi merkez kurucusu ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Eserleri;

* 12 Eylül Yargısından Yansımalar (Araştırma);

1. Baskı, J&J Yayınları, Mart 2017 – Amed

2. Baskı, J&J Yayınları, Eylül 2018 – Amed

3. Baskı, J&J Yayınları, Aralık 2023 – Amed

* Darbeler - Türk Yargısı ve Kürtler (Araştırma);

1. Baskı, J&J Yayınları, Ağustos 2018 – Amed

2. Baskı, J&J Yayınları, Ekim 2018 – Amed

3. Baskı, J&J Yayınları, Aralık 2023 – Amed

* Ben Yaşadım (Anı-Anlatı);

1. Baskı, J&J Yayınları, Kasım 2021 – Amed

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.